Haberler

25 Haziran 2020

Pandemi Sürecinde Sınav

ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Sn. Kazım Mavi 12. sınıf öğrencilerimizle buluştu. Buluşmamızda “YKS Genel Bilgiler, Pandemi Sürecinde Sınav” adlı sunum yapıldı ve öğrencilerimizin soruları yanıtlandı. Sınav öncesi dikkat edilmesi gerekenler konusunda öğrencilerimize ayrıntılı bilgiler verildi. Desteklerinden ötürü Prof. Dr. Sn. Kazım Mavi’ye teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

25 Haziran 2020

12. Sınıf Bilgilendirme Toplantısı

11. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrencilerimize ve velilerine,12. sınıf süreci kapsamında, müdür yardımcımız tarafından ders saatleri, ÜDEP dersleri, akademik danışmanlık sistemi ayrıntıları aktarıldı. PDR birimi tarafından yükseköğretim kurumları sınavının içeriği, 12. sınıfta yapılacak çalışmalar ve yaz tatili için öğrencilere öneriler paylaşıldı. Ölçme ve değerlendirme birimi tarafından da sene boyunca yapılması planlanan sınavlar ve sistemimiz açıklandı. Öğrencilerimizin ve velilerimizin yoğun katılımıyla yürütülen toplantı, soru cevap etkinliği ile tamamlandı.

20 Haziran 2020

LGS Sınavı Gerçekleştirildi

TED Hatay Koleji olarak 8. sınıf öğrencilerimiz için gerekli tüm hijyen tedbirleri ve güvenli mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanan okulumuzda LGS sınavı gerçekleştirildi. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

18 Haziran 2020

7. Sınıf LGS Hazırlıkları Devam Ediyor

Online ders sürecinde 8. sınıf konularına giriş yapan öğrencilerimiz bugün LGS hakkında bilgi aldılar. Öğrenci ve velilerimizin beraber katıldığı sunumda PDR Uzmanımız 8. sınıfta öğrencilerimizi bekleyen programı anlatırken disiplin ve emek vermenin önemini vurguladı. Öğrenciler "Akademik Danışmanlık Sistemi" ile bireysel takip edilerek ve veli ile iş birliği sağlanarak verimli bir yıl geçireceklerdir. Öğrencilerimiz aynı zamanda bu yazı etkin ve verimli geçirmek için neler yapabileceklerini öğrendiler.

17 Haziran 2020

GELECEK SENİN

Birleşmiş Milletler'in organize ettiği, Türkiye'de DSİ'nin yürüttüğü "Dünya Su Günü" yarışmasında "Gelecek Senin" adlı kompozisyonla "Bölge Birincisi" olarak ilimizi ve okulumuzu gururlandıran 7. sınıf öğrencimiz Bedir Eren MİRİOĞLU, Adana'da düzenlenen törende Bölge Müdürü Sayın Mehmet Akif BALTA'dan başarı belgesini aldı. Öğrencimizi ve emeği geçen Danışman Öğretmenimiz Mehmet Fatih ŞIK'ı tebrik ediyoruz.

11 Haziran 2020

"Hayal Ettiklerimiz"

TED Sakarya Koleji tarafından düzenlenen ve ortaokul öğrencilerini kapsayan "Hayal Ettiklerimiz" konulu şiir ve öykü yarışmasında öykü kategorisinde 7-A sınıfı öğrencimiz Deniz Cengiz “21. Yüzyıl Cehennemi” adlı öyküsü ile 2. ve 5-C sınıfı öğrencimiz Damla Döner “Damladaki Okyanus” adlı öyküsü ile 3. olmuştur.
Genç kalemlere kendini gösterme imkanı sağlayan TED Sakarya Kolejine teşekkür ediyor, dereceye giren öğrencilerimizi ve öğrencilerimizin danışmanları Türkçe öğretmenlerimiz Fatih Şık ve Zuhal Koç’u kutluyoruz.

27 Mayıs 2020

Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda Bir Başarı

TED Afyon Kolejinin düzenlediği “Pandemi’ye Farklı Bir Pencereden Bakış” temalı ulusal fotoğraf yarışmasında okulumuz öğrencilerinden Ela Naz Ulusoy’un çektiği “Elimizdeki Bahar” isimli fotoğraf, yapılan eleme sonrasında 3. olarak mansiyon ödülü kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik ediyoruz. Fotoğrafçılık Kulübü Danışman Öğretmenimiz Salim Sedat Deniz’e teşekkür ederiz.

25 Mayıs 2020

TÜRKÇE ALANINDAN BİR DERECE DAHA!

TED Edirne Kolejinin Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Atatürk Gençliği" temalı şiir yarışmasında 7 A sınıfından öğrencimiz Muhammed RÜSTEMOĞLU 3. olmuştur. Öğrencimizi ve Danışman Öğretmeni Mehmet Fatih ŞIK'ı tebrik ediyoruz.

20 Mayıs 2020

19 Mayıs Atatürk' ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Online Satranç Turnuvamız Tamamlandı.

Turnuva, TED Hatay Koleji Beden Eğitimi Zümresi tarafından 18 Mayıs Pazartesi günü ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 3 farklı kategoride beden eğitimi öğretmenlerimiz tarafından gözlemlenerek tamamlanmıştır.
Turnuvaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

19 Mayıs 2020

TED ÖĞRENCİLERİ “ATATÜRK VE GENÇLİK” FORUMUNDA BULUŞTU

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi tarafından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Atatürk ve Gençlik” konulu online foruma öğrencilerimizden Ebru CENGİZ ve Murat Kağan TEMEL katıldılar. Öğrencilere; ulusal bilincin kazandırılması, gençlerimizin düşüncelerini özgür bir biçimde dile getirmeleri ve TED okulları öğrencileri arasında bir dayanışma sağlanabilmesi gibi amaçları temel alan foruma öğrencilerimiz özgün ve yararlı fikirleri, başarılı sunumlarıyla katkıda bulundular.

18 Mayıs 2020

TEKNOFEST 2020 Akıllı Ulaşım Yarışması

TED Hatay Koleji Ortaokulu 5.sınıf öğrencimiz Beril Şimşek ve Danışman Öğretmeni Gizem Yüksekbaş Fındıklı'nın hazırladığı proje TEKNOFEST 2020 Akıllı Ulaşım Yarışması'nın ön değerlendirmesini geçmiştir.
Bir sonraki aşamada öğrencimize ve danışman öğretmenimize başarılar dileriz.

16 Mayıs 2020

19 MAYIS SATRANÇ TURNUVASI KATILIM LİNKLERİ

İLK OKUL

https://bit.ly/369cLjt

ORTAOKUL

https://bit.ly/3bCjXFO

LİSE

https://bit.ly/2ArIIHT

VELİ

https://bit.ly/3bz5FG3

27 Nisan 2020

23 NİSAN RESİM YARIŞMASI

"Hatay Çocuk Etkinlikleri" sayfasının düzenlediği Türkiye geneli "23 Nisan" konulu resim yarışmasında ilkokul kategorisinde Metin KARABACAK 3. ortaokul kategorisinde Ali Anıl KAMİLOĞLU 2. olmuştur. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

15 Nisan 2020

Take Care / Kendine İyi Bak Adlı eTwinning Projemizin Sonuna Geldik

2019 Yılı Eylül ayında başlayan eTwinning projemiz ‘’TAKE CARE-KENDİNE İYİ BAK’’ çeşitli ülke ve şehirlerden okullar ile gerçekleştirilmiştir. Biz de TED Hatay Koleji olarak lise öğrencilerimizin öncülüğünde hem beden sağlığımız hem de ruh sağlığımız için müzik dinletileri, kuru yemiş günü, spor turnuvaları, doğa yürüyüşleri, bisiklet sürme gibi sağlıkla ilgili çeşitli etkinlikler düzenleyerek projeye katkıda bulunduk.
Bu süreçte öğrencilerin, sağlıklı beslenme ile spor ve sanatın, kendi sağlıkları üzerindeki yapıcı etkisi ile ilgili farkındalıklarının artırılması hedeflenmiştir. Başarılı geçen bu çalışmalarla öğrencilerimizin sağlıklı yaşam ile ilgili kazanımlar elde ettikleri gözlenmiştir. Projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

06 Nisan 2020

TÜBİTAK 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na 7. sınıf öğrencimiz ÇAGLA DENIZ POLAT'ın biyoloji alanındaki projesi ile okulumuz bölge sergisine davet edilmiştir. 8. sınıf BİLSEM'li öğrencilerimiz, ECEM ERSOY ve ALPEREN SATICI matematik alanında yaptıkları projeler ile bölge sergisinde bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizleri gururlandıran öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Süreçte destek olan idare, öğretmen ve velilerimize teşekkür ederiz.

04 Nisan 2020

TED HATAY KOLEJİ AİLESİ EVDEN ÇIKMAYIP KİTAP OKUYOR

Kitap; eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temelini oluşturur. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma hastalığının yegane çözümü kitap okumaktan geçer. TED Hatay Koleji ailesi "Kütüphane Haftası" kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla evde kitap okuyor.

27 Mart 2020

➖Evde Kal ➖TED’de Öğretmeninle Kal ➖Canlı Derslerle Öğretmen Evde

14 Mart 2020

TÜRKÇE ALANINDAKİ DERECELERİMİZ GURURLANDIRDI

Türkiye genelinde düzenlenen “Benim Gözümden Atatürk” adlı yarışmada şiir kategorisinde 5-C sınıfından Damla Döner “Karanlığa Işık Tutan” adlı şiiriyle Türkiye 2. si olurken Birleşmiş Milletlerin organize ettiği Türkiye’de DSİ Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Dünya Su Günü” kapsamında düzenlenen yarışmada 7-A sınıfından Bedir Eren Mirioğlu kompozisyon kategorisinde Bölge 1. si oldu. Derece alan öğrencilerimize İlkokul Müdür Yardımcısı Sayın Yıldız Korkmaz tarafından başarı belgeleri takdim edildi. Öğrencimizi ve öğrencilerimizin danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

13 Mart 2020

Temel Afet Bilinci Eğitimi

Dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında bulunan ülkemizde TED Hatay Koleji öğrencilerinin depreme karşı bilinçlenmesi ve hazırlıklı olunması amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencilerinden AFAD Temel Afet Bilinci eğitmenleri tarafından tüm TED Koleji öğrencilerine sınıflarda tehlike avı, afet öncesi alınması gereken önlemler, afet çantası, afet sırasında ve afet sonrasında yapılması gereken önlemler anlatılıp öğrencilerimiz bu konuda daha bilinçli hale gelmişlerdir.
Bu eğitimin gerçekleşmesinde başta Mustafa Kemal Üniversitesi AFAD ekibine, okul idarecilerimize ve beden eğitimi zümremize teşekkür ediyoruz.

12 Mart 2020

İSTİKLAL MARŞIMIZIN YAZARI MEHMET AKİF ERSOY'U SAYGIYLA ANDIK

Kahraman ordumuza ve milletimize adanan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancı
güçlendiren İstiklal Marşı, TBMM tarafından bundan tam 99 yıl önce kabul edildi. Bu kapsamda
Mehmet Özat Kültür Salonu’nda bağımsızlık düşüncesinden bir an olsun vazgeçmeyen ve İstiklal
Marşı’nda bu düşünceyi en etkileyici biçimde dile getiren milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u andık.
Şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenimiz, öğrencimizin günün anlam ve
önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Video görselleriyle o dönemin kahramanlık öyküsü gözler
önüne serildi. Daha sonra öğrencilerimizin hazırladığı “Bir Gazinin Verdiği Ders” adlı oyun yer aldı.
Ardından “İstiklal Marşı” oratoryosu izlendi. Oratoryoda İstiklal Marşı’nın yazılış amacı etkili bir
şekilde vurgulandı. Tören, bağımsızlık sembolümüz olan bayrağımızın sergilenmesiyle sona erdi.

12 Mart 2020

Zararsız Teknoloji Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilayın “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimize zararsız teknoloji kullanımı ve teknoloji bağımlılığı konularında bilgi verilerek farkındalık oluşturma çalışmaları yapıldı.

12 Mart 2020

ORTAOKULDA 1 GÜN

1. dönem akademik derslerde gerçekleştirdiğimiz ortaokulda bir gün etkinliğimizin 2. dönemki oturumunda görsel sanatlar, beden eğitimi ve müzik derslerinin ortaokulda nasıl işlendiği anlatıldı. Görsel sanatlar öğretmenimiz, ebrunun yapımını anlatarak her öğrencinin bireysel olarak bunu deneyimlemesini sağladı. Beden eğitimi öğretmenlerimizin düzenlediği oryantring yarışması ile öğrencilerimiz, enerjilerini olumlu yönde değerlendirdi. Müzik öğretmenimiz 4. sınıf öğrencilerimizden bando takımı oluşturup çalışma yaparak takım ruhunu ritimlerle buluşturdu. Öğrencilerimiz ortaokul hayatının hem zor hem de keyifli yanlarını, okulumuzun onlara kattıklarını okulumuz 5. sınıf öğrencilerinden Çağan Erdem Gülücü ve 8.sınıf öğrencilerinden Ecem Ersoy’dan dinleme fırsatı buldular.

11 Mart 2020

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgını hk. bilgilendirme

Değerli Velilerimiz,

TED Hatay Koleji olarak, Çin’de başlayan Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle; Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının okullara yönelik hazırladığı önlemleri uygulamaktayız. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ve diğer Ulusal Sağlık Otoritelerinin bilgilendirmelerini takip ediyoruz. 

Bu doğrultuda almış olduğumuz tedbirleri sizlerle paylaşmak istedik.

Öğrencilerimize Gribal Enfeksiyonlardan korunmak için el yıkamanın önemini anlatan görsellerle eğitim verilmekte, öğretmenlerimiz de öğrencilerimizin bu konudaki davranışlarını takip etmektedirler.

Sınıfların ve tüm kapalı ortamların sık sık havalandırılmasına dikkat edilmekte, havalandırmanın önemi hakkında öğretmenlerimiz ve temizlik personeli sürekli bilgilendirilmektedirler.

Uygun görülen yerlere el dezenfektanları konulmuştur.

Revirimizin ihtiyaçları gözden geçirilmiş olup gerekli olabilecek tıbbi malzemeler temin edilmiştir.

Geçtiğimiz hafta sonu solunum yolları ile bulaşan enfeksiyonları ve bunların etkeni mikroorganizmalara karşı hipoklorit esaslı yüzey dezenfektanlarıyla kapsamlı bir hijyen işlemi uygulanmış olup, Kampüs içindeki elle temas edilen bütün alanlar dezenfekte edilmiştir.

Hizmet aldığımız temizlik firmasının yaptığı temizlik rutinleri Covid-19 hastalığına uygun olarak yeniden planlanmıştır, özel alanların temizliğinde halen kullanmakta oldukları deterjanlar haricinde çamaşır suyu da kullanarak temizlik yapmaları sağlanmıştır.

Yemekhane ve kantin  çalışanlarına Covid-19 hastalığı konusunda eğitim verilmiş olup yemek üretimi ve servisi esnasında personelin maske kullanımı takip edilmektedir.

Koronavirüs olmasa da influenza virüsü bizim için özellikle kış aylarında tehdit kaynağı olduğundan soğuk algınlığı, grip belirtileri gösteren, özellikle ateş ve öksürük bulguları olan öğrenciler ya da çalışanlar revirlere başvurduğunda mutlaka izole edilerek okul ortamından uzaklaştırılmakta ve raporlandırılmaktadır.

Siz Değerli Velilerimizden de bu dönemde, ateşi olan veya ateşi olmasa bile ilaç tedavisi devam eden öğrencimizi Okula göndermemenizi rica ederiz. Çünkü bu durumdaki öğrencimizi revirde yatırmamız, revire daha sonra gelecek öğrencilerimiz için risk oluşturacaktır.

Sosyal medyada  yer alan bilgi kirliğinden uzak durmak, kaynağı belli bilimsel açıklamaları takip etmek yersiz korku ve paniği engelleyecektir.

Özellikle yurtdışına yapılan seyahatler için hastalık bulaşma riski konusunda velilerimizin Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Sağlık Otoritelerinin duyurularını takip etmeleri uygun olacaktır. Seyahat dönüşü öğrencimizin sağlık durumunun öğrencimiz okula başlamadan Okul Yönetimiyle paylaşılması beklenmektedir.

Saygılarımızla,

TED Hatay Koleji

 

11 Mart 2020

ERGENLİĞE DOĞRU

5 ve 6. sınıf öğrencilerimize PDR birimimiz tarafından öğrencilerimizin değişen bedenlerini tanımaları, fiziksel ve duygusal gelişimlerini anlamaları, ergenlik hakkında sağlıklı tutumlar ve olumlu değerler kazanmaları amacıyla sunum yapıldı.

10 Mart 2020

MERHABA SANAT

Tüm insanlık tarihinin anlaşılmasının sanat formlarına (edebiyat, müzik, görsel sanatlar, dans, drama) bakarak gerçekleştiğini göz önünde bulundurursak aslında sanat eğitiminin ne denli önemli olduğunu anlayabiliriz. Sanat hayata hayal gücü katar ve hayal gücüne hayat katar. Sonuç olarak çocukların sosyal, duygusal, entelektüel ve kişisel gelişimleri için sanat aktivitelerine dâhil edilmesi olmazsa olmazdır. Bizler de çocuklarımıza, kendilerine olan güvenlerini kaybetmeden üretmelerini destekleyip yaptıkları eserlerin farkına varmalarını sağladık.
Çizgilerden, renklerden sanat eserlerine yolculuk ediyoruz. İlkokul öğrencilerimizden Ela ÇALIK, İklim GÜMÜŞ, Ege ŞERBETÇİGİL, Irmak Peri RÜSTEM yapmış oldukları eserleri bizlerle paylaştılar. Diğer öğrencilerimize de iyi birer örnek olarak ilk resim sergilerini açtılar. Serginin teması öğrencilerimize aittir. Cesaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, sanat ve diğer alanlardaki başarılarının devamını diliyoruz. Yaptıkları müzikler ile sergimizi daha anlamlı kılan öğrencilerimize de ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

10 Mart 2020

Gelecek yılın üniversitelileri 12.sınıf öğrencilerimiz Hatay Tercih Günleri'nde!

Ottoman Palace' da düzenlenen ve üniversitelerin etkinliklerle tanıtılmasını amaçlayan organizasyona son sınıf öğrencilerimizle katıldık, tanıtım uzmanlarının önerilerini dinledik. Üniversite tanıtım etkinliklerinde birebir soru sorma ve değerlendirme fırsatı bulduk.

10 Mart 2020

Teniste Bölge Şampiyonuyuz!

Mersin'de düzenlenen 2019-2020 Okul Sporları Tenis Bölge Finalleri'nde ilimizi temsil eden Lise Erkek Tenis takımımız, bugün Nevşehir 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesini 5-0 yenerek "Bölge Şampiyonu" oldu ve adını Türkiye'nin en iyi 16 takım arasına yazdırmayı başardı. Turnuvada sırasıyla ADANA, DENİZLİ ve NEVŞEHİR ilinin şampiyonlarını yenen Lise Erkek Tenis takımımız, ilimizi 13-17 Nisan tarihleri arasında Adana'da yapılacak Türkiye finallerinde temsil etme hakkı kazandı.
-MEHMET TUNA GÜNENÇ
-MURAT UFUK BAKIR
-EMRE ÖZTOPRAK
-EGEMEN KARAZİNCİR
-CEM AVATGİL ve
-AKIN SABUNCU'dan oluşan Lise Erkek Tenis takımımızı ve ailelerini kutluyor, emeği geçen beden eğitimi zümremize çok teşekkür ediyoruz.

10 Mart 2020

Teniste Başarıya Doymuyoruz

Mersin'de düzenlenen 2019-2020 Okul Sporları Tenis Bölge Finalleri'nde ilimizi temsil eden Lise Kızlar Tenis takımımız, turnuvayı üçüncü sırada tamamladı. Sporcularımızı ve ailelerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

09 Mart 2020

LİSEDE 1 GÜN

Öğrencilerimiz lisede uygulanan eğitim sistemini lise müdür yardımcımızdan dinlediler. Lise hayatının hem zor hem de keyifli yanlarını okulumuz 11. sınıf öğrencilerinden Cemre Gülenç ve Erdem Diyap Özdemir’den dinleme fırsatı buldular. Lise öğrencilerimiz okulda derslerde yaparak öğrendiklerini, fen derslerinde öğrenilen konuların deneylerle pekiştiğini anlattılar. Lisede yapılan spor ve sanat faaliyetlerini, kulüp etkinliklerini öğrendiler. 

09 Mart 2020

JMUN CLUB IN İSTANBUL

TED Hatay Koleji Ortaokulu öğrencileri 6-8 Mart tarihlerinde İstanbul Koç Okullarında okulumuzu en iyi şekilde temsil etti. İngilizce olarak fikirlerini ve çözüm önerilerini Türkiye'nin farklı okullarıdan gelen öğrencilerle paylaştılar. 

1 / 37