Haberler

07 Mayıs 2021

Ortaokullar Arası Proje Yarışması

Uzaktan eğitim sürecimizde öğrencilerimizi bilimsel araştırmaya teşvik etmeye ve bilimsel çalışmalar için desteklemeye devam ediyoruz. MEF Okulları Fen Ve Teknoloji Lisesi Ortaokullar Arası Proje Yarışması’na 6.sınıf öğrencilerimiz Danyel SOĞAN, Ali AYDIN ve 5.sınıf öğrencilerimiz Salim Barış ASLAN, Kıvanç AÇIKEL Yazılım-Kodlama alanında hazırladıkları proje ile “Teşvik Ödülü”ne layık görülmüştür.
İnsanlığa ve bilime karşı sorumluluk duyan gençler yetişmesine katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.
07 Mayıs 2021

ENERJİ TASARRUFU.

ETwinning projemiz ''ENERJİ TASARRUFU'' ile sona yaklaşıyoruz. Öğrencilerimiz ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden ve Azerbaycan'dan ortaklarımız ile birlikte enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. En son etkinliğimiz ise proje ortağı bütün öğrencilerin birlikte hazırladığı 'Evde, okulda ve seyahatte enerji tasarrufu' temalı broşürümüzü farkındalık yaratması dileğiyle paylaşıyoruz.

01 Mayıs 2021

TED HATAY KOLEJİNDE ŞEFKATLİ İLETİŞİM DİLİ PROJESİ

 Avrupa Ortaklıkları (eTwinning) projeleri kapsamında ilkokulumuzda Şefkatli İletişim Dili (ŞİDİ) projesi yürütülmektedir. Proje ile ilgili çalışmalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://twinspace.etwinning.net/163062/home

01 Mayıs 2021

İLKOKULDA E TWİNNİNG PROJEMİZ

 Avrupa Ortaklıkları (eTwinning) projeleri kapsamında ilkokulumuzda Benim Şefkatli Sınıfım eTwinning projesi yürütülmektedir. Barışçıl bir sınıf iklimi oluşturmayı amaçlayan proje ile ilgili açıklamalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  https://twinspace.etwinning.net/157265/home

 
25 Nisan 2021

Liseli Genç Eleştirmenler Sempozyumu

TED Ankara Kolejinin roman, sinema şiir, öykü, yazarlık, atölyesi gibi oturumlarla bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiği Liseli Genç Eleştirmenler Sempozyumu’nda lise öğrencilerimizi farklı edebiyat türleriyle tanıştırdık. Gün boyunca süren sempozyumun kapanış bölümünde eleştirmen gençlerimiz, oturumlarının özetini yaptılar.
Liseli genç eleştirmenlerimiz, sempozyumda Türk ve dünya edebiyatının özgün eserleriyle tanışma, onları okuma, değerlendirme, tartışma, fırsatını yakaladı. Son söz niteliğindeki çıkarımlar, öğrenciler tarafından ortak bir bültene dönüştürüldü. Öğrencilerimize katılım belgeleri, okulumuzun yöneticileri tarafından önümüzdeki hafta törenle verilecektir. Katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.
23 Nisan 2021

Yaşasın 23 Nisan

Minik TED’liler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı anaokulu bahçemizde şenliklerle kutladılar. Tüm öğretmenlerimizin çeşitli etkinlikleriyle eğlenceli vakit geçiren öğrencilerimiz, çocuk olmanın keyfini yaşadılar. Bayramınız kutlu olsun çocuklar.

23 Nisan 2021

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Coşkuyla Kutladık

19 Nisan 2021

Owlypia Online Round

10 Nisan 2021'de Owlypia online Round düzenlendi. En sevdikleri konu alanlarında “Takım Çalışması: Birlikte Başarmak" temamızı keşfetmek için bir araya gelen 38 ülkeden yaklaşık 600 Owlypians'ı görmek bizi çok heyecanlandırdı! TED Hatay Koleji yine büyük bir başarı ile 38 ülkenin katıldığı turda birinciliği kimseye bırakmadı. 10 GCSE B sınıfı öğrencimiz Aliye ÇAĞLAR bu turda 1. ve Yağmur BAYRAKTAR 10. olmuştur. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlar, diğer turlarda başarılarının devamını dileriz.

16 Nisan 2021

TED Hatay Koleji ROOT 2021’de

ROOT2021, Rokodemi tarafından düzenlenen ve Robotistan tarafından desteklenen, robotik kodlama konularını da içeren STEM ağırlıklı bilgi ve beceri yarışmasıdır. Bu yarışmada öğrencilerin MBot, Tinkercad, Scratch, ürün oluşturma, Arduino ve yapay zeka gibi teknik becerilerin yanında matematik ve fen bilimlerinde disiplinler arası çalışma, problem çözme ve proje geliştirme becerilerini kullanması beklenmektedir.
TED Hatay Koleji olarak Türkiye’nin en büyük online robotik kodlama turnuvası olan Türkiye geneli düzenlenen ROOT 2021’de 4 takımımız ile yarı finaldeyiz! Yarı finale kalan öğrencilerimize Genel Koordinatör ve Okul Müdürümüz Sayın Kenan EFE ve Müdür Yardımcımız Sayın Nuray BÖKRÜ madalyalarını ve başarı belgelerini teslim ettiler. Ayrıca TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Sayın Mustafa ÖZAT öğrencilerimizi başarılarının devamını dileyerek tebrik etti. Öğrencilerimize final yolunda başarılar dileriz.
15 Nisan 2021

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE DEVAM EDİYORUZ

TED Hatay Koleji Ortaokulu Akademik Branş öğretmenlerinin hazırladığı soru bankası kitap kolileri Altınözü Çetenli İlköğretim Okulu öğrencilerine teslim edildi. Okul idaremizin ve öğretmenlerimizin Çetenli köyü öğrencileri için yapılan sosyal sorumluluk projesinde gösterdiği büyük duyarlılık için teşekkür ederiz.

14 Nisan 2021

TED Hatay Kolejinde "Sanat Her Yerde"

TED Hatay Koleji her yıl olduğu gibi bu yıl da sanatın her yerde olduğunu gösterdi. Gelenekselleşen "Koridor Müziği" etkinliğimizi okulumuzun bahçesine taşıyarak öğrencilerimizin sanatsal yönlerini sergiledik. İlkokul 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, "Sanat Her Yerde" diyerek müzik yeteneklerini okulumuz öğrenci ve öğretmenlerine sundular.

13 Nisan 2021

TED’de Eğlenceli Cumartesi

Anaokulu ve 1. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik Düzenlediğimiz “TED’de Eğlenceli Cumartesi ” Etkinliğimizden Kareler.
Covid-19 önlemleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliğimizde; öğrencilerimiz, öğretmenlerimizle birlikte birbirinden keyifli ve öğretici aktiviteler gerçekleştirirken velilerimiz de okul tanıtım sunumlarımızla okulumuzu daha yakından tanıma fırsatı buldular.
09 Nisan 2021

eTwinning Projesi için Takvim Hazırladık

TED Hatay Koleji Ortaokulu öğrencilerinin de yer aldığı "Can Kardeşim" adlı eTwinning projesinde bu ay; öğrencilerimiz, takvimin nisan ayı kısmını hazırladılar. Takvimde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çalışma yaptılar. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, sonraki çalışmalarında onlara başarılar diliyoruz.

08 Nisan 2021

"Ekrana Değil Hayata Dön"

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 0-3 yaş grubu çocuklarımızın ailelerinin bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde tablet, telefon ve televizyon kullanımını önlemek amacıyla başlattığı “Ekrana Değil Hayata Dön" projesi kapsamında 6-7 Nisan 2021 tarihlerinde okulumuzda öğretmenlere yönelik bilgilendirme eğitimleri düzenlenmiştir. Doç.Dr Okan AÇIKGÖZ, Uzman Dr. Suat YİĞİT, Çocuk Gelişim Uzmanı Gülser YİĞİT, Psikolojik Danışman Umay TOPÇU tarafından verilen eğitimlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemal KARAHAN katılımcılara sertifika takdim etmiştir.

05 Nisan 2021

Kişisel Resim Sergisi

İlkokul öğrencimiz Meyra Ezer farklı boya teknikleri ile yaptığı resimleri bizlerle paylaştı. Çizdiği resimleri sergileyerek ilk kişisel resim sergisini açan öğrencimizi tebrik ediyor, sanat ve diğer alanlardaki başarılarının devamını diliyoruz.

29 Mart 2021

LGS Bilgilendirme Toplantısı

7. sınıf öğrencilerimize PDR birimimiz tarafından LGS bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda 8. sınıf ders ve etüt sistemi hakkında bilgiler paylaşılırken sınavın önemi, çalışma programlarının gerekliliği üzerinde duruldu. ODEP programının içeriği aktarıldı. Öğrencilerin aklındaki soru işaretleri yanıtlandı.

24 Mart 2021

The Dance Of Elements With Nature (Elementlerin Doğa ile Dansı) Projemiz

TED HATAY KOLEJİ olarak eTwinning platformunda THE DANCE OF ELEMENTS WITH NATURE (elementlerin doğayla dansı) isimli yeni projemizle bir kez daha var olmanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Elementlerin doğada nerede nasıl bulunduğunu, yarar ve zararını, kimyanın eğlenceli dünyası içinde öğreniyor ve öğrenirken bizim gibi bilime ilgi duyan insanlarla tanışıp gelişiyoruz. 10 öğretmen 81 öğrenci ile yürüttüğümüz projemizi Facebook ve Blogger hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Facebook:
https://www.facebook.com/kimyaveelementler
23 Mart 2021

ÖĞRENCİLEMİZ ROOT2021 YARI FİNALİNDE

Türkiye'nin en büyük robot yarışması olan "Root2021 Ortaokullar Arası Robotik Kodlama Online Turnuvası"na katılan 2788 takım arasından TED Hatay Koleji 3 takımı ile yarı finalde. Yarı finale yükselen öğrencilerimiz Ali Mert Turunç, Ali Aydın, Danyel Soğan, Kıvanç Açıkel, Salim Barış Aslan ve Ali Yeniocak’a başarılar dileriz.

23 Mart 2021

“Yonca Yaprağıyla Beslen, Coronayı Yen”

TED Hatay Koleji olarak eTwinning platformunda “Yonca Yaprağıyla Beslen, Coronayı Yen” projemizle
var olmanın heyecanını yaşıyoruz. Covid 19’la mücadelede sağlığımızı korumak için vücudumuz dışında aldığımız tedbirler her ne kadar önem arz etse de sağlımızı korumaya içimizden başlamalıyız. Bunu da ancak sağlıklı beslenerek ve bağışıklığımızı güçlendirerek yapabiliriz. Yonca modelindeki her bir yaprak günlük almamız gereken besin ögelerini gösterir. Projede okulumuzun da bulunduğu farklı okul ve şehirlerden 9 öğretmen ve 72 öğrenciyle birlikte çalışmalar olacaktır. TED Hatay Koleji olarak proje ekibimiz, projeye katkı sağlamak için çalışacaktır. Projemizi eTwinning’te “Twinspace”hesabından takip edebilirsiniz.
22 Mart 2021

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Uluslararası Dünya Su Günü her yıl 22 Mart’ta tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Su Günü’nün 2021 teması "Suyun Değeri". Okulumuz 1. sınıf öğrencileri “Suyu Boşa Akıtma, Geleceği Karartma” şarkısı eşliğinde öğretmenleri ile hazırladıkları “SU DANSI”nı gerçekleştirdiler.

19 Mart 2021

TED Hatay Koleji Öğrencilerinden Bir Yazar Daha Çıktı

9. sınıf öğrencimiz Zeynep Uzun “Sakın Okumayın” adlı kitap kaleme aldı. Genç yazarımız, Kurucumuz Prof. Dr. Sayın Mustafa Özat’a imzalı kitabını hediye etti, Prof. Dr. Sayın Mustafa Özat genç yazarımızı tebrik ederek başarı ve uzun soluklu bir yazım hayatı diledi. Edebi bir sohbetin ardından öğrencimiz kitabı yazma serüveniyle ilgili düşüncelerini Kurucumuza aktardı. Ayrıca öğrencimizin hayal gücü ve ilhamla harmanlayarak yazdığını belirttiği kitapla ilgili Kültür Salonu’nda bir söyleşi gerçekleşti. Genç yazarımız sınıf ve Türkçe öğretmeni moderatörlüğünde yazma serüveni ve kitabıyla ilgili merak edilen soruları cevapladı. Arkadaşlarına idol olan öğrencimiz herkesin içindeki okuma ve yazma sevgisini yeniden canlandırdı, okulumuzu gururlandırdı. Okulumuzdaki öğrencilerimiz içinden nice genç yazarlarımızla buluşmaya...

18 Mart 2021

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Okulumuzun Mehmet Özat Kültür Salonu’nda Çanakkale Zaferimizi kutlamak ve şehitlerimizin aziz ruhlarını yâd etmek üzere toplandık. Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü anısına hazırladığımız program saygı duruşunun yapılması ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından okulumuzun Fransızca öğretmenlerinden Ertuğrul Torun günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Anma günümüzde 11. sınıf öğrencilerimizden Efe Hürriyetoğlu Çanakkale Türküsü’nü bağlama eşliğinde seslendirdi. Bu vatan uğruna şehit olan evrensel belleklerde yer edinmiş askerlerimizin hayatlarından esinlenilerek hazırlanan ve lise öğrencilerimizin sergilediği drama izlendi. Dramanın ardından sergilenen zeybek gösterisi büyük bir ilgi uyandırdı. 9. sınıf öğrencilerimiz “Çanakkale Kahramanları” temalı sunumlarında şehit mektuplarıyla, askerlerimizin Çanakkale ruhuyla yazılmış özlem ve acılarını paylaştılar. Etkinliğimiz 10 Da Vinci sınıfından Ezgi Demirel ve 9 Tesla sınıfından Erdal Şerif Güneş’in asker anılarını paylaşmasıyla sona erdi.

18 Mart 2021

10. sınıflarımızla “Ders/Alan Seçme Bilgilendirmesi” sunumlarımız için birlikteydik.

Ders seçim süreci ve kriterlerini, 11 ve 12. sınıf haftalık ders çizelgemizi, 11. sınıf PDR çalışmalarımızı ve ÜDEP sistemimizi, ayrıca sınav sisteminin (YKS) ayrıntılarını, gelecek iki yılı şekillendirecek gerekli bilgileri ve öngörülerimizi öğrencilerimizle paylaştık.

18 Mart 2021

Lise Tanıtım Etkinliği

TED Hatay Koleji 8. sınıf velilerine yönelik yapılan “Lise Tanıtım Etkinliği” velilerimizin yoğun katılımı ve ilgisi ile okulumuz kültür salonunda gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte lise ders programı, ölçme değerlendirme sistemi, PDR birimi çalışmaları ve yabancı dil eğitimleri ayrıntılı şekilde paylaşılmıştır.

17 Mart 2021

Anaokulunda Dolu Dolu 100 Gün

Anaokulu öğrencilerimiz okulda geçirdikleri 100. günü güzel etkinliklerle kutlamanın mutluluğunu yaşadılar.

15 Mart 2021

TED Hatay Koleji Okula Giriş/Bursluluk Sınavı

TED Hatay Koleji Okula Giriş/Bursluluk Sınavımız gerçekleştirildi. Sınavımıza ilgi gösteren tüm öğrenci ve velilerimize teşekkür eder, başarılar dileriz.

12 Mart 2021

İstiklal Marşımızın Kabulünü Kutladık ve Yazarı Mehmet Akif Ersoy'u Saygıyla Andık

Kahraman ordumuza ve milletimize adanan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancı
güçlendiren İstiklal Marşı, TBMM tarafından bundan tam 100 yıl önce kabul edildi. Bu kapsamda
Mehmet Özat Kültür Salonu’nda bağımsızlık düşüncesinden bir an olsun vazgeçmeyen ve İstiklal
Marşı’nda bu düşünceyi en etkileyici biçimde dile getiren milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u andık.
Şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törenimizde öğrencimiz İstiklal Marşı’na İşaret Dili ile eşlik etti. Okul Genel Koordinatörümüz Sayın Kenan EFE’ nin günün anlam ve önemini içeren etkileyici konuşmasının ardından 6. sınıf öğrencimiz “Cenk Marşı” şiirini duygulu bir şekilde seslendirdi. Milli Şair Ersoy’un özveri ve vatanseverlikle dolu kısa biyografisi ve “Öğretmenlerimizin Ağzından İstiklâl Marşı” videosu beğeniyle izlendi.
Ardından “İstiklâl Marşı’nın Kabulü” oratoryosu 5. sınıf öğrencilerimiz tarafından coşkulu bir şekilde sergilendi.
Bağımsızlık ve cumhuriyetin daim olması dilekleriyle tören sonlandırıldı.
12 Mart 2021

CAMBRIDGE SERTİFİKA TÖRENİ

2019-2020 eğitim öğretim yılında Cambridge sınavlarına girerek yüksek başarı gösteren öğrencilerimiz, okulumuzda düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Uluslararası söz sahibi olan Cambridge sınavlarında başarı gösteren öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

09 Mart 2021

6. SINIFLAR SERTİFİKA, BAŞARI VE KATILIM BELGE TÖRENİ

TED Hatay Koleji olarak öğrencilerimizi gerek online gerek yüz yüze eğitimlerle geliştirmeye, ülke çapında gerçekleşen yarışmalara katılmaya teşvik etmeye oldukça önem veriyoruz.
6. sınıflarımıza İstanbul İşletme Enstitü’nün düzenlediği “Hafıza Teknikleri” eğitim sertifikalarını, Türkçe Zümresi tarafından online olarak düzenlenen “Anlayarak Hızlı Okuma” ve PDR Zümresi tarafından online olarak düzenlenen “Etkili İletişim ve Beden Dili” eğitimine katılım belgeleri idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından takdim edildi. Ayrıca 6. sınıfta bulunan ve bilişim, komposizyon, şiir ile öykü yarışmalarında derece elde eden öğrencilerimize de başarı belgeleri teslim edildi.
Bu başarılarda ve eğitimlerde emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
09 Mart 2021

7. SINIFLAR SERTİFİKA, BAŞARI VE KATILIM BELGE TÖRENİ

TED Hatay Koleji olarak öğrencilerimizi gerek online gerek yüz yüze eğitimlerle geliştirmeye, ülke çapında gerçekleşen yarışmalara katılmaya teşvik etmeye oldukça önem veriyoruz.
7. sınıflarımıza İstanbul İşletme Enstitü’nün düzenlediği “Hafıza Teknikleri” eğitim sertifikalarını, Türkçe Zümresi tarafından online olarak düzenlenen “Anlayarak Hızlı Okuma” ve PDR Zümresi tarafından online olarak düzenlenen “Etkili İletişim ve Beden Dili” eğitimine katılım belgeleri idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından takdim edildi. Ayrıca TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları tarafından düzenlenen 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda katkıları olan öğrencimiz ve danışman öğretmenine katılım belgeleri teslim edildi.
Bu başarılarda ve eğitimlerde emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
1 / 40