Haberler

15 Kasım 2019

BAŞARIDAKİ GURURUMUZ

Oxford AQA, uluslararası sınav uygulama alanında dünya çapında yeterlilik belgeleri sağlayan en önemli kurumlardan biri olup yurt dışındaki üniversitelerde İngilizcede yetkinliği kanıtlayıcı belge olarak kabul görür. Süreç sonunda alınan sertifika; A ve AS level, İleri Uluslararası Eğitim Sertifikası ve Uluslararası Bakalorya gibi eğitim yaşamında bir üst düzey için temel oluşturur.
Bununla birlikte, okulumuzda uygulanan 2. yabancı dil programlarıyla öğrencilerimiz, Almanca TELC ve Fransızca DELF sertifikalarını alarak dil seviyelerini taçlandırabiliyorlar.
Bizler, TED HATAY KOLEJİ olarak, OXFORD AQA Uluslararası GCSE programını, 2. yabancı dil Almanca TELC ve Fransızca DELF programlarını okulumuzda uygulamaktan ve öğrencilerimizin gösterdiği büyük başarıdan mutluluk duyuyoruz.
Emeği geçen lise İngilizce ve 2. yabancı dil zümrelerine teşekkür eder ve öğrencilerimizin başarısının katlanarak devam etmesini temenni ederiz.

13 Kasım 2019

TED HATAY KOLEJİ OLARAK TÜRK EDEBİYATININ ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN MÜGE İPLİKÇİ'Yİ OKULUMUZDA AĞIRLADIK

Müge İplikçi sunum sonrası öğrencilerimizin sorularına içtenlikle cevap verdi. Günü özetleyen en önemli cümle ise yazım serüveni için kurduğu “Kurgu mu ilham mı tabii ki alınteri...” cümlesi oldu.

12 Kasım 2019

Bizi Büyüten Sütün Kaynağına Yolculuk

Yaşamın ilk yıllarında bireyin çevre algısı ve yaşadığı deneyimlerin çeşitliliği oldukça büyük önem taşır. Bizler de TED Hatay Koleji Anaokulu olarak her fırsatta çocuklarımıza farklı yaşam deneyimleri sunarak onların bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefliyoruz. Bu amaç kapsamında en temel besin maddelerimizden biri olan sütün yolculuğuna çıktık.
Bu yolculuğumuz bir çiftlikti ve ilk olarak sütün yararlarını konuştuk. Ardından çiftlik görevlileri ve okuldaki görevlilerimizin yardımıyla süt sağıldığını gözlemledik. Daha sonra çiftlik yaşamını inceledik. Çocuklarımızın gördükleri ve öğrendikleri şeyler karşısında hayranlık duygusu yaşadıklarını, keşfettikçe öğrenmekten daha çok zevk aldıklarını, gözlemlediklerini görmek biz eğitimciler için de oldukça keyif verici oldu.

11 Kasım 2019

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” temalı resim sergimiz Primemall Antakya AVM’de açıldı.

“Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim .”
Mustafa Kemal ATATÜRK

 

”TED Hatay Koleji öğrencilerinin “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” temalı birbirinden güzel eserleri, Primemall AVM’de açılan sergiyle Hatay halkı ile buluştu. Açılış töreninde konuşma yapan Altınözü Kaymakamı Sayın Bülent UYGUR “Atatürk’ün ölümünün 81. yılında öğrencilerimizin yaptığı resim çalışmaları ile göğsümüzü kabarttıklarını dile getirdiler, emeği geçen görsel sanatlar zümresine ve katkıda bulunan öğrencilere başarılar dileyerek bu eserlerin Hataylılar ile buluşmasına destek veren Primemall AVM yetkililerine, TED ailesine teşekkürlerini belirttiler.
”GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK" temalı resim sergimiz 11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında gezilebilir.

11 Kasım 2019

CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU EBEDİ BAŞKOMUTANIMIZI SEVGİ VE ÖZLEMLE ANDIK

TED Hatay Koleji olarak ölümünün 81. yıl dönümünde eşsiz lider Ulu Önder’imizi görkemli bir törenle andık. Tören alanında Ata’ya saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenimiz, meşalelerimizin tek tek Atatürk’ü selamlayıp büstüne çiçek bırakmalarıyla devam etti. Kültür salonumuzda Genel Koordinatör ve Okul Müdürümüz Sayın Kenan Efe’nin anlamlı konuşmalarından sonra 4. sınıf öğrencilerimizin hazırladığı şiirsel portre adlı çalışma heyecanla izlendi. 6. sınıf öğrencilerimiz dünya liderlerinin Atatürk hakkındaki görüşlerini bize hem İngilizce hem de Türkçe olarak aktardı. Halk oyunlarına büyük ilgi duyan Atatürk, özellikle zeybek oynamada son derece başarılıydı. Bu düşünceyle 2. sınıf öğrencilerimiz zeybek oyunuyla bize görsel şölen yaşattı. Bir Tutkudur Mustafa Kemal adlı şiiri öğrencilerimizden dinledikten sonra anma törenimiz Anıtkabir oratoryosuyla sona erdi.

11 Kasım 2019

10 Kasım Atatürk Koşusu Gerçekleştirildi

10 Kasım Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında Antakya Atatürk Stadı’nda okulumuz 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin katılımı ile Atatürk Koşusu gerçekleştirildi.
Yarışmada dereceye giren ögrencilerimiz:
2. Sınıf Kızlar Kategorisi
1. Doğa ASLAN
2. Zeynep ÖNAL
3. Dilara AKGÜN
4. Alya KAVAK

2. Sınıf Erkekler Kategorisi
1. Çınar KILIÇ
2. Mert CİVELEK
3. Yusuf YILDIRIM
4. Yiğit MIYMAN

3. Sınıf Kızlar Kategorisi
1. Ela Su ŞERBETÇİGİL-Dila BOZKURT
2. Duru DENİZ
3. Tilda BİÇER

3. Sınıf Erkekler Kategorisi
1. Arel KUSEYRİOĞLU
2. Metin KARABACAK
3. Emir KIVRAK
4. Doruk ÖZBUĞDAY
Dereceye giren ve katılım sağlayan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen tüm ögretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

11 Kasım 2019

"Geleceğe Nefes Fidanlarla Başlar"

Geleceğe Nefes Kampanyası ile Türkiye 11 Milyon Fidana Kavuştu. Fidan dikme kampanyası Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı "Geleceğe Nefes" projesi ile 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 81 ilde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikildi. TED Hatay Koleji olarak bu kampanyaya biz de destek verdik.

11 Kasım 2019

TED HATAY KOLEJİ YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN EL VERDİ

TED Hatay Koleji öğrenci ve öğretmenleri fidan dikme etkinliğine katıldılar.

08 Kasım 2019

GELECEĞİMİ BEN BELİRLEMELİYİM!

Doğru bir meslek seçimi için bireyin öncelikle ilgi ve yeteneklerinin farkında olması ve yapmak istedikleri mesleklerin özelliklerini çok iyi tanıması gerekir.
TED Hatay Koleji 3. sınıflar olarak “Meslekleri Tanıyorum” kazanımı doğrultusunda bazı meslek gruplarını tanımak amacıyla velilerimiz ile iş birliği yaptık. Velilerimiz yaptıkları mesleklerin özelliklerini ve inceliklerini anlatarak öğrencilerimizin ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağladılar. Öğrencilerimizin geleceğe dair motivasyonlarının artmasına destek verdiler. Yaptıkları meslekleri tanıtarak öğrencilerimizin bilinçlenmesine katkı sağlayan Sayın Sonay BAYRAKTAR’a, Sayın Gülçin EMİR’e, Sayın Aslı Linda SÜNER’e katkılarından dolayı TED Hatay Koleji olarak en içten teşekkürlerimizi sunarız.

08 Kasım 2019

LÖSEV

Lösemili Çocuklar Vakfı; tüm Türkiye’deki lösemili ve kanserli çocuklara ücretsiz tedavi imkanı, eğitim, maddi ve sosyal destekler sağlayan bir vakıftır. TED Hatay Koleji olarak 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında bu farkındalığa destek olmak için okulumuzda LÖSEV ürünlerine ait stant açılarak maskelerimizle destek verilmiştir.

07 Kasım 2019

TED HATAY KOLEJİNDE JANDARMA TRAFİK KOMUTANLIĞI TARAFINDAN TRAFİK EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TED Hatay Koleji 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine İl Jandarma Komutanlığı Antakya İlçe Jandarma Trafik Tim Komutanlığı tarafından “Ulaşım nedir?”, “Karayolu trafiği nedir?”, “Temel trafik kuralları nelerdir?”, “Okul servisi kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?” konularında öğrencilerimizi bilinçlendiren eğitim verildi. Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Trafik Tim Komutanı Sayın Erdal Kızılkaya tarafından yapılan sunum öğrencilerle interaktif bir şekilde gerçekleştirildi. Öğrenciler trafik kurallarına dair bilgilerini yeniden gözden geçirip trafikte, serviste uygulanması gereken kuralları öğrendiler. Bu değerli eğitime katılan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş İl Jandarma Trafik Şube Müdür Vekili Sayın Ramazan Üstüner’e, Antakya İlçe Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Sayın Hakkı Çerkeşli’ye, İlçe Jandarma Komutan Vekili Sayın Mesut Şen’e, Uzman Jandarma 8 Kademeli Çavuş Tim Komutan Yardımcı Sayın Ahmet Çomak’a, Jandarma Uzman Çavuş Trafik Tim Elemanı Sayın Burak Arslantaş’a, Akdeniz Öğrenci Servisi Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cuma Ali Teker’e ve Serinyol Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatif Başkanı Sayın Nurettin Koyun’a ve sunumu gerçekleştiren Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Trafik Tim Komutanı Sayın Erdal Kızılkaya’ya TED Hatay Koleji olarak teşekkür ediyoruz.

07 Kasım 2019

KENDİMİZE İYİ BAKIYORUZ!

Okulumuzda lise öğrencileri ve rehber öğretmenler tarafından yürütülen e-Twinning projesi çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisi eklendi. Take Care (Kendine İyi Bak) isimli proje kapsamında kasım ayında planlanan doğa yürüyüşü (trekking) Ballıöz köyünde gerçekleştirildi. Öğretmen ve öğrencilerimiz, ormanlık alandaki yürüyüş parkurunda sağlıklı yaşam için spor yapma bilinciyle keyifli bir yürüyüş yaptı. Öğrencilerin “ ruhen ve bedenen sağlıklı olma ” ilkesiyle yola çıkılan projede her ay öğrencilerle ayrı bir etkinlik gerçekleştirilecektir.

06 Kasım 2019

Değişim Hayatın Kendisidir

Bu değişimlere hazırlıklı olmak insanı bir adım öne geçirir, kişinin önlemler almasını, planlar yapmasını sağlar. Öğrencilerimizin hayatın bu değişimine adapte olmaları için “Yeni Nesil Sorular ve LGS” dedik. 8. sınıflarımıza yeni nesil sorulara karşı hazırlıklı olmalar bu tarz soruları nasıl çözebilecekleri, bu sorulara nasıl hazırlanacakları PDR birimimiz tarafından anlatıldı. LGS hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Deneme sınavlarında zamanı iyi yönetmeleri için turlama tekniğinden ve tekniğin inceliklerinden bahsedildi. Akademik Danışmanlık Koordinatörlüğümüz tarafından öğrencilere sınav yılında “Hayır” demenin önemi anlatıldı. Başarılı ve başarısız insanın özellikleri arasındaki farklılıklara dikkat çekildi ve öğrencilerle tartışıldı.

31 Ekim 2019

29 Ekim Cumhuriyet Kupası Etkinlikleri Sona Erdi.

Beden eğitimi zümresinin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Kupası Spor Müsabakaları tamamlanmıştır.
Dereceye giren öğrencilerimiz, düzenlenen törenle ödüllerini aldılar. Müsabakalar sonucunda dereceye giren ve turnuvalara katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

31 Ekim 2019

TED HATAY KOLEJİNDE OKUL AİLE BİRLİĞİ SEÇİM HEYECANI

TED Hatay Koleji idarecileri, öğretmen ve velilerinin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda; 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği seçim heyecanı yaşandı.
Özverili çalışmalarından dolayı 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği'ne teşekkür edildi.
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Faaliyet Raporları'nın sunulmasının ardından, seçimlere geçildi.
Gerçekleştirilen oylama sonucunda 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği'nin Yönetim ve Denetleme Kurulu' na seçilen üyeleri belirlendi.
Seçilen 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar dileriz.
Yapılan açık oylama sonucu 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği aşağıdaki şekilde oluşmuştur:
Yönetim Kurulu Asil Üyeler:
1. Kaya GÖKÇEK
2. Ülkü ÖZTÜRK
3. Mehmet GENÇ
4. Eylem ÇAPAR
5. Üzgen RENCÜZOĞULLARI
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler:
1. Seda KARAGÖZ
2. Duygu CEYLAN
3. Memduh DEVECİ
4. Aydın İŞİTMEZ
5. Muhsin YILDIZ
Denetleme Kurulu Asil Üyeler:
1. Buket ERGÖNÜL
2. Talat ANLAR
3. Necmettin KOYUNCUOĞLU
Denetleme Kurulu Yedek Üyeler:
1. Hasan NAZİK
2. Kenan BÖKRÜ
3. Ayşe KURU

31 Ekim 2019

Teniste Başarımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Türkiye Tenis Federasyonunun İskenderun'da düzenlediği TTF 14 Yaş Ulusal Tenis Turnuvası'nda okulumuzu temsil eden sporcularımız müthiş bir performans sergileyerek okulumuza ödüllerle döndü.
Erkeklerde Demir Nedim ALTUNAY tüm maçları kazanarak turnuvayı birinci sırada tamamladı ve altın madalyanın sahibi oldu.
Kızlarda ise Yağmur Emili ERYİĞİT ikinci, Binnur Nil MELEK üçüncü ve Defne ŞERBETÇİGİL dördüncü olarak bizleri gururlandırdılar. Öğrencilerimizi bu güzel başarılarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

31 Ekim 2019

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI

26-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Satranç Federasyonu tarafından Hatay ilinde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç turnuvası sonucunda okulumuz 4-A sınıfı öğrencilerinden Yaşam YILMAZ tüm rakiplerini geride bırakarak Hatay Şampiyonu olmuştur.
Sporcumuzu ve ailesini göstermiş olduğu performanstan dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

31 Ekim 2019

TED HATAY KOLEJİNDE BİLİM SEFERBERLİĞİ

Türkiye’deki 40 TED Koleji, Bilim Seferberliği’ne destek veriyor.
Çocuklara bilimi sevdirmek için YGA’nın başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığının onayıyla hayata geçen projede, TED Hatay Koleji de yer aldı.
Türkiye’nin her köşesindeki ihtiyaç sahibi köy okullarına en son teknolojiyi anlatan bilim setlerini göndermek amacıyla bir kermes düzenlendi. Tüm veli ve öğrencilerimizin katkılarıyla gerçekleşen kermesimizin geliri bu amaç doğrultusunda kullanılacak. Projeye katkı sağlayan tüm öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz.

31 Ekim 2019

TED Hatay Koleji Yerinde Öğreniyor

TED Hatay Koleji 4. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri dersi "Besinlerimiz" ve eko okul eylem planı "Tüketim Alışkanlıkları" konularını çok boyutlu olarak yerinde incelemek için Orontes firmasına gezi düzenlediler. Şirket yetkililerine ve çalışanlarına verdikleri bilgiler, gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

31 Ekim 2019

İngiltere Yaz Dil Okulu, Nasa ve Cern Bilim Gezileri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı

Ortaokul, lise öğrencilerimiz ve velilerimize, İngiltere Yaz Dil Okulu, Nasa ve Cern Bilim Gezileri hakkında tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

30 Ekim 2019

TED HATAY KOLEJİNDE DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

TED Hatay Kolejinde bu ay doğan öğrencilerimiz için düzenlenen etkinlik bütün kademeler için uygulanmaya devam ediyor. Okulumuzun yemekhanesinde ekim ayında doğan tüm öğrencilerimiz doğum günü pastalarını arkadaşları ve öğretmenleriyle kesmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar. TED Hatay Koleji ailesi olarak bütün öğrencilerimizin doğum günlerini kutlar; sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür dileriz.

30 Ekim 2019

TED HATAY KOLEJİNDE BİR İLK: -E OY

TED HATAY KOLEJİ olarak demokrasi bilincinin gelişmesine oldukça önem veriyoruz. Teknolojiyi eğitimin her kademesinde etkin kılma çabamızı okul temsilciliği seçiminde de kanıtlamış olduk.
İlk kez başvurduğumuz bir yöntemle ve gizlilik kurallarına uyarak e_oy seçim sistemini kullandık. Okulumuz bilişim zümresi tarafından geliştirilen sistemle öğrencilerimiz oylarını bilgisayar sistemi üzerinden kullandılar. Böylece "Eco School” olma özelliğimize uygun davranmış olduk.
TED HATAY KOLEJİ EĞİTİMİN LOKOMOTİFİ OLMAYA DEVAM EDİYOR.

29 Ekim 2019

TED HATAY KOLEJİNDE CUMHURİYET COŞKUSU

TED Hatay Koleji, Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü her yıl olduğu gibi coşkuyla kutladı.
Velilerimizin de geniş katılımıyla düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından Genel Koordinatör ve Okul Müdürümüz Kenan Efe ile matematik öğretmenimiz Naif Sarıoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti.
Okulumuz lise öğrencileri, “1923’te Türkiye” adlı sunumlarını yaparak Cumhuriyetimizin Türk toplumuna kazandırdıklarını özgün bir bakış açısı ile yeniden irdelediler.
3. sınıf öğrencilerimizin “Bugün” adlı şiiri seslendirdiği tören, 2. sınıf öğrencilerimizin “Vals” gösterisiyle zenginleşti.
4. sınıflarımızın “Atatürk ve Cumhuriyet” şiirini hep bir ağızdan okumalarının ardından ortaokul öğrencilerimiz “Cumhuriyet” tiyatrosunda sahne alarak izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.
Törenimiz 7. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Cumhuriyet Şahlanış Oratoryosu” nun seslendirilmesinin ardından coşkulu bir şekilde bayrak açılmasıyla tören sona erdi.

25 Ekim 2019

ADIM ADIM DEMOKRASİ

TED Ana Sınıfı olarak Bütünleştirilmiş Türkçe-Dil –Matematik etkinliği kapsamında yönetim şeklimiz ile ilgili sohbet edildi. Cumhuriyet yönetim şeklinde seçme ve seçim yapabilme hakkımızın olduğu açıklanarak seçim sandıklarına gidildi. Kullanılan oylarla sınıfta en çok seçilen yaprak rengi ile grafik oluşturuldu.

25 Ekim 2019

8. Sınıflara Motivasyon Çalışması

Motivasyon kişiyi öğrenmeye iten ve harekete geçiren bir güçtür. Motivasyonu yüksek olan bireylerin öğrenme düzeyleri de yüksektir. Bu amaçla 8. sınıf öğrencilerimize PDR birimimiz tarafından gerçekleştirilen buluşma motivasyon videosu izletilerek çalışmaya başlandı. PDR Uzmanımız videoyu değerlendirdi ve günlük yaşamlarına uyarlaması konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Ardından TED Hatay Koleji Ortaokulu mezunu 9. sınıf öğrencilerimiz, başarı hikayelerini ve çalışma tüyolarını paylaşıp akran motivasyonu sağladılar. Hikayelerinde özel derse gerek olmadığından bahsederken ODEP çalışmalarının ve öğretmen desteğinin de önemine değindiler. Bu çalışmayla öğrencilerimizin okula ve kendilerine inançları daha da artarken kendilerini sorgulamalarını ve içlerindeki gücü fark etmelerini sağladı.

24 Ekim 2019

ADIM ADIM DEMOKRASİ

Hamuru hoşgörü olan bu toplum ancak demokrasi ile olgunlaşır ve gelişir diyerek yola çıkan eğitimin lokomotifi TED Hatay Koleji, öğrencilerine demokrasi bilinci aşılamak için okul temsilciliği seçimlerine hızla başladı. İlkokul ortaokul ve lise düzeylerinden aday olan öğrencilerimiz düzenlenen tanıtım toplantısı ile hem projelerini anlattılar hem de 30 Ekim’de yapılacak olan seçimlerde arkadaşlarından oy istediler.

24 Ekim 2019

SAYILARLA DANS-ETWINNING PROJESİ

TED Hatay Koleji Anaokulu küçük yaş grubu öğrencileri eTwinning projesine başladılar. Bu projeyle çocuklarımız matematiği sevecek, sayıları eğlenceli etkinliklerle tanıyacaklar. Sınıf içi oyunlar, danslar ve etkinlikler sayesinde matematiğin eğlenceli dünyasında sayıları tanıyıp birbirinden ayırt edebilecekler. 

23 Ekim 2019

Minik Ziyaretçilerimiz Var

Latife Hanım Anaokulundan okulumuza gelen minik ziyaretçilerimiz çocuk felsefesi, İngilizce, Bilişim, Görsel Sanatlar, Akıl Oyunları ve Yoga derslerini okulumuzda ders etkinliği olarak uygulamanın keyfini yaşadılar. Okul bahçemizdeki oyun alanında eğlenceli vakit geçiren minikler, güzel anlar geçirmenin mutluluğuyla okullarına döndüler.

21 Ekim 2019

Medeniyetler Kavşağında Antakya…

Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi olarak 18 Ekim Cuma günü 9. sınıf öğrencilerimize Antakya Kültür Gezisi düzenledik. Öğrencilerimiz, Arkeoloji Müzesi, Saray Caddesi, Affan’ın tarihi sokaklarını  ve doğa harikası Harbiye’yi gezdiler; birçok tarihi ve turistik yeri görme, inceleme ve bilgi edinme fırsatı buldular. Bu gezide amacımız; Türk dili ve edebiyatı dersinde birinci ünitede yer alan “Güzel Sanatlar ve Edebiyat” konuları kapsamında, edebi eserlerin hangi uzamlarda yazıldıklarını fark ettirmek, gezdikleri yerlerin efsanelerini derlemek, bu mekânlarla ilgili eserler vücuda getirip bu eserleri sunabilmelerini sağlamaktı. Öğrencilerimiz, bu deneyimlerini daha sonra güzel sanatların çeşitli dallarıyla oluşturacakları ürünlerle pekiştireceklerdir.

 

15 Ekim 2019

Turşu Hazırlıklarımız Başladı!

Ana sınıfları olarak her ay yaptığımız mutfak etkinliğimizin bu ayki konusu olan “turşu” için hazırlıklarımız başladı.
Simge markete giderek sebzeleri tanıdık ve turşu için gereken malzemelerin neler olduğunu öğrenip turşu malzemelerimizi aldık. Market alışverişinin nasıl yapılacağını deneyimledik. Aldığımız sebzelerle yarın yapacağımız turşu için çok heyecanlıyız.

1 / 33