Haberler

12 Şubat 2020

Akılcı İlaç Kullanımı Sunumu Gerçekleştirildi

Okulumuzda; Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü doktorlarından Sn. Edip Nehariye’nin "Akılcı İlaç Kullanımı" ile ilgili sunumu 9. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

11 Şubat 2020

GEOMETRİK ŞEKİLLER KARMA RESİM SERGİSİ

Matematik sadece sayılardan ve formüllerden ibaret değildir. İnsanlara matematiğin sanatta kullanım alanları, geometrinin resim sanatına olan yansımalarıyla anlatılıp matematikte de bir güzelliğin ve estetiğin olduğu rahatlıkla anlatılabilir. Geometrinin resim sanatı üzerindeki etkisi şüphesiz her insanda hayranlık uyandıracak düzeydedir. İnsanların böyle eserlerle matematik, geometriye ve sanata olan bakış açıları yön değiştirebilir. Bu değişimin kolay ve kalıcı olabilmesi için çocukların karakterlerinin, duygularının ve tutumlarının şekillenmeye başladığı dönem olan okul öncesi dönemde, çocuklara matematik öğretimi verilirken geometrik şekillerle, resimle bu öğretime başlamak matematikle ilgili ön yargının oluşmasını engeller. Oyunla ve resimle matematik öğrenen çocuklarda matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmeleri sağlanırken geometrinin resim sanatına olan yansımalarını gösterilip matematikte var olan estetik anlatılabilir. Böylelikle hem matematiği seven hem de matematik-sanat ilişkisi farkında olan bir toplum oluşturabiliriz.
İlkokul öğrencilerimizden Nil HARBUTLUOĞLU, Neda Yağmur GÜVEN, Poyraz SEYYAH, Can GÜZELMANSUR yapmış oldukları geometrik şekiller ile ilgili çalışmalarını bizlerle paylaştılar. Diğer öğrencilerimize de iyi bir örnek olarak ilk karma resim sergilerini açtılar. Cesaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, sanat ve diğer alanlardaki başarılarının devamını diliyoruz.

10 Şubat 2020

TED Okulları Okul Aile Birlikleri Toplantısı

TED Üniversitesinde gerçekleştirilen TED Okulları Okul Aile Birlikleri toplantısına, TED Hatay Koleji Okul Aile Birliğimiz katıldı.

09 Şubat 2020

TED Hatay Kolejine Büyük İlgi

9 Şubat Pazar günü iki oturum halinde gerçekleştirilen Okula Giriş ve Bursluluk Sınavı’na yoğun ilgi oldu. Tüm Hatay halkına gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

08 Şubat 2020

TED Okulları Öğrenci Giriş/ Bursluluk Sınavı

TED Okulları Öğrenci Giriş/ Bursluluk Sınavı 09 Şubat 2020 Pazar günü birinci oturum saat 09.30’da 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıflar, ikinci oturum saat 13.30’da 4. ve 5. sınıflar şeklinde düzenlenmiştir. Katılmak isteyen öğrenciler “https://basvuruted.k12net.com” adresinden başvuru yapabilirler. Sınava katılım için şu an okuduğu sınıf seviyesinde başvuru yapılacaktır. 4. sınıflarda giriş ve bursluluk sınav sonuçlarına bağlı olarak burs verilecektir. 8. sınıflarda ise giriş-bursluluk sınavı sonucu ile LGS sonucuna bağlı olarak burs tanımlaması yapılacaktır.

07 Şubat 2020

TED Okulları Öğrenci Giriş/ Bursluluk Sınavı

TED Okulları Öğrenci Giriş/ Bursluluk Sınavı 09 Şubat 2020 Pazar günü birinci oturum saat 09.30’da 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıflar, ikinci oturum saat 13.30’da 4. ve 5. sınıflar şeklinde düzenlenmiştir. Katılmak isteyen öğrenciler “https://basvuruted.k12net.com” adresinden başvuru yapabilirler. Sınava katılım için şu an okuduğu sınıf seviyesinde başvuru yapılacaktır. 4. sınıflarda giriş ve bursluluk sınav sonuçlarına bağlı olarak burs verilecektir. 8. sınıflarda ise giriş-bursluluk sınavı sonucu ile LGS sonucuna bağlı olarak burs tanımlaması yapılacaktır.

04 Şubat 2020

RENKLERİMİZ RESİM SERGİSİ

Sanat çocuğun duyarlılığını geliştirir ve kendini başkasının yerine koyarak, empati yaparak düşünceli bir birey olmasına yardımcı olur. Başkalarının duygularına ve düşüncelerine saygı duymayı öğrenir. Çocuklar için sanat eğitiminin önemi çocukların insan doğasını daha iyi anlamalarını sağladığı için önemlidir.
İlkokul öğrencilerimizden Ceren KAYA, Ece Su CİLLİ, Yağmur ESMERBOĞA yapmış oldukları çizimleri bizlerle paylaştılar. Diğer öğrencilerimize de iyi bir örnek olarak ilk resim sergilerini açtılar. Cesaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, sanat ve diğer alanlardaki başarılarının devamını diliyoruz.

20 Ocak 2020

TED HATAY KOLEJİ ŞAMPİYONLUĞU KUTLUYOR

TED Hatay Kolejinin Genç (A) Erkek Basketbol Takımı, şampiyonluk yemeğinde buluştu. Keyifle geçen gece şampiyonluk pastasının kesilmesiyle sona erdi. Öğretmen ve öğrencilerimiz, TED Hatay Koleji Basketbol Takımı'nı bölgelerde en iyi şekilde temsil edeceklerini söylediler. Öğretmenimize ve öğrencilerimize bölge müsabakalarında başarılar dileriz.

17 Ocak 2020

Minik TED’lilerin Karne Heyecanı!

TED Hatay Koleji Anasınıfları ve 1. sınıflar olarak karne törenimizi okulumuzun kültür salonunda coşkuyla gerçekleştirdik. Sürpriz İngilizce şarkıları söyledik. Ardından TED’ li büyüklerimizin ellerinden karnelerimizi aldık. Şimdi tatil zamanı! Herkese iyi tatiller dileriz.

16 Ocak 2020

Lise Kız Tenis Takımımız Hatay Şampiyonu!

2019-2020 Okul Sporları Tenis Turnuvası’nda lkulumuzu temsil eden Lise Kızlar Tenis takımımız bugün oynadığı Hatay Final maçını kazanarak yenilgisiz Hatay şampiyonu oldu ve ilimizi Mersin'de yapılacak olan Bölge Finalleri’nde temsil etme hakkı kazandı. Takımımızı kutluyor, emeği geçen Beden Eğitimi zümremize çok teşekkür ediyoruz.

16 Ocak 2020

TED HATAY KOLEJİ BAŞARIYA DOYMUYOR

2019-2020 Okul Sporları Gençler Yüzme Müsabakaları’nın 2. gününde öğrencilerimiz, Genç Kızlar kategorisinde 4*100m serbest bayrak yarışında Hatay 2.si, ferdi yarışlarda öğrencimiz Egemen Karazincir 100m kelebek yarışında Hatay 3.sü, aynı yarışta öğrencimiz Bora Okuyucu Hatay 4.sü olmuştur. Öğrencilerimiz, girdikleri yarışlarda birçok madalya da kazanmışlardır. Müsabakaların sonunda genç kız yüzme takımımız, Hatay 2.si olarak kupalarını almışlardır. 2 gün süren müsabakalar boyunca güzel başarılar elde edip kupayla bunu süsleyen gençlerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

16 Ocak 2020

TED HATAY KOLEJİNDE DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

TED Hatay Kolejinde bu ay doğan öğrencilerimiz için düzenlenen etkinlik bütün kademeler için uygulanmaya devam ediyor. Okulumuzun yemekhanesinde ocak ayında doğan tüm öğrencilerimiz doğum günü pastalarını arkadaşları ve öğretmenleriyle kesmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar. TED Hatay Koleji ailesi olarak bütün öğrencilerimizin doğum günlerini kutlar; sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür dileriz.

15 Ocak 2020

Teniste Hatay Şampiyonuyuz!

2019-2020 Okul Sporları Tenis Turnuvası'nda okulumuzu temsil eden Lise Erkek Tenis takımımız, bugün oynadığı Hatay final maçını 5-0 kazanarak şampiyon oldu ve ilimizi Mersin'de yapılacak "bölge finalleri"nde temsil etme hakkı kazandı.
Üst üste 5. şampiyonluk!
Genç Erkekler Tenis takımımız, bu sonuçlarla beraber 5. kez arka arkaya Hatay şampiyonu olarak kırılması zor bir rekora imza attı. Takımımızı tebrik ediyor, emeği geçen beden eğitimi zümremize teşekkür ediyoruz.

15 Ocak 2020

HATAY'IN ŞAMPİYONLARI TED HATAY KOLEJİNİN DEV ADAMLARI

2019-2020 Okul Sporları Genç (A) Erkek Basketbol takımımız, Hatay final maçında sergilediği muhteşem performansla İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesini 79-66 yenerek Hatay şampiyonu olmuştur. Öğretmenimizi ve öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

15 Ocak 2020

DİKKAT KORİDORDA SANAT VAR

Ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimizin görsel sanatlar dersinde yaptıkları etkinlikler, koridorlarımızı renklendirdi.
Öğrencilerimizin yaptıkları farklı boya tekniklerinden oluşan sergimizde "3 boyutlu maket oda" tasarımlarıyla öğrencilerimizin çalışmaları göz doldurdu.
Emeği geçen öğrencilerimize ve öğretmenimize teşekkür ederiz

14 Ocak 2020

TED HATAY KOLEJİ İZMİR UZAY KAMPI'NDA

TED Hatay Koleji 6. sınıf öğrencilerinin katılımıyla İzmir Uzay Kampı’nda ‘’Yıldızlar Gezegenler Macerası’’ adlı program  10-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu program kapsamında çok eksenli simülatör(MAT), uzay istasyonu hareket eğitim simülasyonu (SSMT), yer kontrol odası, uzay mekiği turu, 1/6 yer çekimi koltuğu, sıfır yer çekimi alanı, sıcak hava balonu yapımı gibi keyifli deneyimsel öğrenmeler yaratılmıştır. Eğitimin sonunda mezuniyet töreni   heyecanı yaşayan öğrencilerimiz, günü İzmir turu yaparak tamamladılar. Tur kapsamında tarihi asansör, saat kulesi, Konak - Karşıyaka vapur gezisi, Atatürk Müzesi ziyareti ve Kordon boyu gezilerek İzmir’in tarihi hakkında bilgi edinilmiştir.

14 Ocak 2020

TED HATAY KOLEJİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

Okulumuzda Zeytin Dalı Korosu tarafından sergilenen konserden elde edilen gelir TED Hatay Koleji idaresi tarafından TED Meşale Fonu’na aktarılmak üzere TED Hatay Koleji Okul Aile Birliği’ne teslim edildi.

13 Ocak 2020

Hatay'da İlklere İmza Atmaya Devam Ediyoruz

Sabancı Vakfının desteği ile Eğitim Reformu Girişimi tarafından düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Hatay Yerel Çalıştayı Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal Karahan'ın da katılımıyla TED Hatay Koleji ev sahipliğinde gerçekleşti. ERG Eğitim Laboratuvarı Koordinatörü Sayın Suat Kardaş'ın yönettiği ve Yazar Nilay Yılmaz ile Pedagog Sibel Şengül'ün "Merak" konusunu konuştuğu panel ile başlayan çalıştay, öğretmenlerin merak duygularını körükleyecek genel ve yerelden örneklerle zenginleştirilmiş 24 atölyede uygulama ve materyal sunumları ile devam etti.
Çalıştay, değerlendirme oturumu ile son buldu.

11 Ocak 2020

Tebrikler Mert CİVELEK!

11-12 Ocak tarihlerinde Kahramanmaraş ilinde düzenlenen Gazeteciler Günü 8 Yaş Altı Satranç Turnuvası’nda okulumuz 2-B sınıfı öğrencilerinden Mert CİVELEK tüm rakiplerini yenerek 1. olmuştur. Öğrencimizi göstermiş olduğu performanstan dolayı kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyoruz.

11 Ocak 2020

“KİTAPLARA YOLCULUK”

TED Hatay Koleji öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi rehberliğinde, 13. Çukurova Kitap Fuarı’na katıldılar. Güneşli havanın ve kitaplarla iç içe olmanın keyfini çıkaran öğrencilerimiz, küçük bir Adana gezisiyle turlarını tamamlayıp güzel anılarla evlerine döndüler.

10 Ocak 2020

Yıldız Kız Yüzme Müsabakaları

2019-2020 Okul Sporları Yıldız Kız Yüzme Müsabakalarında bireysel olarak katıldığımız yarışlarda öğrencimiz Jale BÜYÜKTEPE 50m serbest stil yüzme yarışlarında HATAY 2.si, 100m serbest yarışında Hatay 4.sü olarak madalya kazanmıştır.

08 Ocak 2020

HATAY'DA BİR İLK

Sabancı Vakfı, TED Hatay Koleji ev sahipliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda “MERAK EDENLER” temasıyla merakın öğrenme ile ilişkisini gündeme taşıyoruz.
Eğitime dair merakımızı konferansa başvuran, katılan öğretmenlerle büyütüyoruz.
Hatay’da ilk kez TED Hatay Koleji ev sahipliğinde öğretmenlerin iyi örneklerini görünür kılmak, birbirinden ilham alarak ve birbirleriyle paylaşım içinde çalışmalarını daha ileriye taşımaları için ortam yaratmak, onlara çeşitli destekler sunmak için bir araya geliyoruz. ERG ile 16 Yılda 25.000 eğitimci ilham aldıkları, örnek yetkinlik ve beceri odaklı eğitime geçişte merak modüllerini oluşturarak pozitif dönüşüm için buluşuyor.

08 Ocak 2020

CREATE YOUR OWN GADGET

7. sınıf öğrencilerimiz, fikirleriyle dinleyicileri büyülediler! Araştırma, yaratma ve sunum becelerini harika bir şekilde aktardılar.
In " Creat Your Gadget" project, 7th grade students amazed the audiance with their brilliant ideas. They showed great research, creation and presentation skills.

06 Ocak 2020

Kariyerini Neler Belirler?

10. sınıf öğrencilerimizle kariyer planlama sürecimizin bir parçası olan kendini ve meslekleri tanıma, ilgi ve yeteneklerini keşfetme çalışmaları yaptık. Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini birbirinden ayırt etmesine yardımcı olmaya kendilerini keşfetmelerine ulaşacakları yolları değerlendirdik. Holland’ın meslek kuramının temel başlıklarını paylaştık ve kendilerini "gerçekçi, araştırmacı, yaratıcı, sosyal, girişimci, düzenli" başlıklarında değerlendirmeleri için seçenekler sunduk. Çalışmamızı öğrencilerimizin kendilerini yakın hissettikleri alanları keşfetmeleri için, sorgulamaları için yönelttiğimiz sorularla tamamladık. Toplantımızı Ankara’daki üniversiteleri tanıma amaçlı yapacağımız gezinin bilgilendirmesi ile bitirdik.

04 Ocak 2020

5. Sınıf Öğrencilerimiz Sanatla Buluştu

Görsel sanatlar dersinde 5. sınıf öğrencilerimizin, ders içi etkinliklerde yaptıkları çalışmalarla renklenen koridorlarımızı seyrederken diğer öğrencimizin çaldığı piyanoyla müzik ziyafeti yaşadık.
Emeği geçen öğretmenimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

03 Ocak 2020

Yaptığın ve Yapmadığın Her Şey Kariyerini Belirler

11. sınıf öğrencilerimizle kariyer planlama çalışmaları kapsamında sunum paylaşıldı. Öğrencilerimizin doğru kariyer planlaması yapmak için kendilerini ve mesleklerini tanımaları gerektiği anlatıldı. Doğru soruları sorarak hedefe ulaşmanın önemi vurgulandı. Öğrencilerimizin ilgilendikleri meslekleri icra eden kişilerin, kurumların içerisinde yapmasını beklediğimiz staj uygulamamızın ayrıntıları paylaşıldı. Toplantımızda öğrencilerimizle yapacağımız İstanbul'daki üniversitelerin tanıtım gezisinin ayrıntıları da aktarıldı.

31 Aralık 2019

TED HATAY KOLEJİNDE YENİ YIL COŞKUSU

TED Hatay Kolejinde düzenlenen yılbaşı partisinde TED ailesi coşkuyla eğlendi. Spor salonunda yapılan partide ilkokul 3. ve 4. sınıflar öğretmenleri ile müzik eşliğinde danslar ve oyunlarla yeni yılı kutladı. İlkokul 1. ve 2. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri partiye gelen palyaço ile oyunlarla ve balonlarla müzik eşliğinde eğlendiler. Ortaokul ve lise öğrencileri ile öğretmenler , lise orkestrasının düzenlediği konserde sevilen şarkılar eşliğinde eğlendiler. Ayrıca DJ eşliğinde yapılan karaoke ile yeni yıl partisi tam bir şenliğene dönüştü. Ortaokul öğrencileri sinema etkinliği yaptı. Anaokulunun kendi binasında yapılan partide minik TED’liler danslar ,oyunlar, balonlar ve palyaço ile oldukça keyifli bir kutlama yaptılar. TED Hatay Koleji ailesi olarak başarılı , sağlıklı, mutlu bir yıl dilekleriyle kutlamalar sona erdi.

30 Aralık 2019

MÜNAZARA TURNUVASINDA FİNAL HEYECANI

TED Hatay Koleji Özel Anadolu Lisesi Türk dili ve edebiyatı zümresinin hazırladığı “Münazara Turnuvası” finali gerçekleştirildi. Finale kalan öğrencilerimiz, “İş hayatında kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır/yapılmamalıdır.” tezini münazara kuralları çerçevesinde tartıştılar. Her sene geleneksel olarak yapılması planlanan münazara yarışmasında keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşandı. Tüm rakiplerini geride bırakarak turnuvayı kazanan öğrencilerimiz Ece İYİEL, Murat Kağan TEMEL ve Cemre GÜLENÇ’i tebrik ederiz.
Kazanan gruba birincilik madalyası takdim edilirken turnuvaya katılan tüm öğrencilerimize törenle teşekkür belgesi verildi.

30 Aralık 2019

BAK POSTACI GELİYOR

TED Hatay Koleji 2. sınıf öğrencileri yeni yıl kartlarına iyi dileklerini yazdılar.
Postaneden gelen görevliler Posta Telgraf Teşkilatının (PTT) tarihçesi, verdiği
hizmetler ve çalışma sistemi hakkında bilgiler verdiler. Öğrencilerin sorularını
cevaplandırarak bilgilerini zenginleştirdiler. PTT’nin 75. Yıl şubesi görevlilerine
gösterdikleri ilgi ve emekten dolayı teşekkür ederiz.
Günümüzün iletişim araçlarından farklı olarak yakın geçmişte çok kullanılan
yöntemleri öğrenmek ve uygulamak öğrencilerimizi heyecanlandırdı. Sevdiklerine yazdıkları
kartları postane görevlilerine teslim ederken oldukça mutluydular.

26 Aralık 2019

Genç (B) Erkek Basketbol Takımımız Hatay İkincisi Oldu

2019-2020 Okul Sporları Genç (B) Erkek Basketbol takımımız, Hatay finalinde çekişmeli geçen maçta son saniye basketiyle 63-61 kaybetmiştir. Turnuvayı Hatay 2.si olarak tamamlayan öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik ederiz.

1 / 35