Anasayfa > Makale > “İYİ” Çocuk Olmak Ne Anlama Geliyor?
02.05.2018
“İYİ” Çocuk Olmak Ne Anlama Geliyor?

“İyi” çocuğun hastalığı, diğer insanların onun kötülüğünü hoş gördüğü deneyimine sahip olmayışıdır. Sağlıklı çocuğa tanınan ve hayati önem taşıyan bir ayrıcalığa sahip olamamışlardır: Gıpta eden, açgözlü, benmerkezci yanlarını sergileyebilmek ve yine de hoş görülmek ve sevilmek…

Sorun yaratmadıklarından dolayı, iyi çocukların her açıdan iyi olduğunu varsayma eğilimindeyizdir. Onlar endişelerimizin birincil hedefinde bulunmazlar, bu hedefin merkezinde çoğunlukla gürültücü, muhalif, duvarlara grafiti yazılar yazan, “düzen bozma” potansiyeli bulunan çocuklar vardır. İnsanlar iyi çocukların mükemmel olduğunu hayal eder çünkü onlardan beklenen her şeyi yapmaktadırlar. Ve tabii ki sorun tam olarak da budur.

İyi çocuklar ödevlerini zamanında yaparlar, yazıları düzenlidir, yatakları derli topludur, çoğu zaman birazcık utangaçtırlar, ailelerine yardım etmek isterler, yokuş aşağı bisikletle inerken fren kullanırlar. Kısacası iyi bir oğlanın ya da kızın gizli üzüntüleri – gelecekteki zorlukları – içsel bir aşırı uysallıkla başlar.

İyi çocuğun iyi olması doğanın bir lütfu değildir yalnızca başka bir şeye eğilimleri yoktur. İyidirler çünkü başka seçenekleri yoktur. İyilikleri tercihten ziyade zorunluluktur. Pek çok iyi çocuk, daha fazla karmaşıklık ya da zorlukla baş edemeyeceğini açık eden, depresif ve yılmış bir ebeveyne olan sevgisinden dolayı iyidirler. Ya da belki de mükemmellikten birazcık bile olsa uzaklaşılsa feci bir şekilde korkutucu olan fazlaca öfkeli bir ebeveyni yatıştırmak konusunda çok iyidirler.

Yaşamla başa çıkma becerilerinde zorlayıcı duyguların bu denli bastırılması, her ne kadar kısa süreli hoş bir “itaat” yaratmasına karşın, sonrasında ortaya çıkacak çok sayıda zorluğu biriktirmektedir. İşte tam bu süreçte yetenekli eğitimciler ve ebeveynler, abartılı terbiye göstergelerinin ciddi bir zorluğun göstergesi olduğunu fark etmeli ve gerçekte olduğundan çok daha ciddiye alarak bu durumu ele almalıdır.  

İyi çocuk çok fazla sırrın taşıyıcısı ve rağbet görmeyen fakat önemli şeylerin müthiş konuşmacısı haline gelir. Hoş kelimeler söylerler, izleyicilerinin beklentilerini tatmin etme uzmanıdırlar fakat gerçek düşünceleri ve hisleri gömülü kalır. Bu durum daha sonra psikosomatik semptomlara, seğirmelere, ani patlamalara ve yoğun bir öfkeye neden olur.

“İyi” kişilerin genellikle cinsellikle ilgili belli sorunları olur.

Çocukken saf ve masum olduğu için övülmüş olabilirler. Bununla birlikte yetişkinliğe ulaştıklarında, hepimiz gibi güzel bir şekilde sapkın ve heyecan verici bir şekilde tiksindirici olabilen cinselliğin hazlarını keşfederler. Fakat bunlar, olmalarına izin verildiğine inandıkları şeyin resmiyle radikal bir şekilde karşıt olabilir. Buna karşılık olarak arzularını inkâr edebilirler, soğuk davranırlar ve bedenleriyle ilişkilerini koparırlar ya da belki de arzularına orantısız bir şekilde, yaşamlarının diğer kısımlarına karşı yıkıcı olan ve onları bezmiş ve korkmuş hallerde bırakacak şekilde boyun eğebilirler.

İyi yetişkinin işte de sorunları olur. Bir çocuk olarak kuralları takip etmişlerdir, sorun yaratmamışlar ve diğerlerini rahatsız etmemeye çalışmışlardır. Fakat kurallara uymak sizi yetişkin yaşamınızda pek de ileriye taşımaz. Neredeyse tüm ilgi çekici, yapmaya değecek ya da önemli şeyler belli bir derecede karşı çıkışla mümkündür. Kimi insanları her zaman hayal kırıklığına uğratacak olmasına karşın tutunulmayı hak eden muhteşem bir fikir vardır. İyi çocuk kariyer vasatlığına ve kısır insanları tatmin etme döngüsüne mahkûmdur.   

Düzgün bir şekilde olgun olmak, kendi karanlık yanları, karmaşıklığı ve hırsıyla samimi, korku barındırmayan ilişkiyi içerir. Bu, bizi mutlu eden her şeyin diğerlerini tatmin etmeyeceğini ya da toplum tarafından özellikle “iyi” olarak onurlandırılmayacağını kabul etmeyi ama yine de onu keşfetmenin ya da seçmenin ve tutunmanın önemli olduğunu içerir. İyi olma arzusu dünyadaki en hoş şeylerden birisidir fakat gerçekten iyi bir yaşama sahip olmak için (iyi bir çocuğun standartlarına göre) yararlı ve cesur bir şekilde kötü olmamız gerekir.   

 

Kaynak: Düşünbil Dergisi