Anasayfa > Makale > ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI
30.09.2017
ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI

“Çocuğunuzun ufkunu genişletebileceğiniz birçok eylem vardır, en önemlisiyse ona kitap sevgisi aşılamaktır.”

 

Jacqueline Kennedy Onassis

 

Ne demişler: “Ağaç yaşken eğilir”. Daha küçük yaşlarda kitap okumaya başlayan, okumaktan keyif alan ve bunu alışkanlık haline getiren çocuklar büyük ihtimalle ilerleyen yaşlarda da kitap okumaya devam edeceklerdir. Elbette istisnalar olabilir J

Peki, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak  için neler yapılabilir?

 

Bebeklikten itibaren ona kitaplar okuyun.

Doğduğu andan itibaren ona kitap okumaya başlayabilirsiniz. Biraz büyümeye başlayınca da yaşına uygun, ilgi çekici ve bol bol resim içeren kitaplar edinebilir, çocuğunuzu yanınıza alıp bu kitapları ona okuyabilirsiniz. Hatta onun ilgisini çekmek için farklı ses tonları kullanabilir, zaman zaman komik sesler çıkarabilir, mimiklerle hikâyeyi renklendirebilirsiniz. Başlangıç olarak basit, anlaması kolay ve çok uzun olmayan kitaplar çocuklarınıza kitapları sevdirmek konusunda size yardımcı olabilir.

 

Çocuklarınız sizi kitap okurken görsün.

Çocuklar anne ve babalarını izlemekte, onları rol model olarak görmektedirler. Evde kitap okuyan ve bu eylemden keyif aldıkları her hallerinden belli olan ebeveynler çocuklar için çok iyi bir örnek olacaktır.

 

Biraz büyüdüklerinde onları kitapçılara götürün ve kitapları incelemelerine imkân tanıyın. Onların fikirlerini de göz önünde bulundurarak kitap seçiminizi yapın.

 

Eğer imkânınız varsa onları kütüphanelere götürün. Oradaki havayı solumak, yüzlerce kitabı bir arada görmek, etrafta okuyan kişileri gözlemlemek onlar için güzel bir deneyim olabilir.

 

Okuma saatleri ve yeri belirleyin.

Ailece kitap okuyabileceğiniz bir yer oluşturun ve günün belirli bir diliminde hep beraber burada oturup kitap okuyun. Bu yerin çok büyük, kitaplıklarla dolu bir alan olması şart değil. Kitap okumaya elverişli bir ışığa sahip, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yer olması yeterli.

 

Yeni Kitap Okumaya Başlayanlar İçin Tavsiyeler:

Diyelim ki çocukken kitap okuma alışkanlığı edinmediniz, sadece okul yıllarında mecbur olduğunuz için okudunuz ve toplasanız şimdiye kadar okuduğunuz kitapların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ama kitap okumanın birçok faydası olduğunu biliyor, siz de okumaya başlamak istiyor, uygulayabileceğiniz yöntemleri merak ediyorsunuz. İşte size birkaç öneri!

Zaman Belirleyin

Gün içerisinde bir zaman dilimi belirleyin ve her gün o saatler arasında kitap okumaya çalışın. İlk olarak 10-15 dakikayla başlayıp zamanla bu süreyi arttırabilirsiniz. Ayrıca zamanla gün içerisinde birkaç zaman dilimi de oluşturabilirsiniz.

Okuma Alanı Oluşturun

Evinizin dilediğiniz bir köşesinde kendinize bir okuma alanı oluşturun. Rahat bir sandalye ya da koltuk, yanına minik bir sehpa, yeterli miktarda ışık ve sıcacık çay ya da kahve. Ayrıca sevdiğiniz bir cafenin rahat bir masası da zaman zaman okuma alanınız olabilir.

Yanınızda Hep Kitap Taşıyın

Her daim yanınızda bir kitap bulundurmak gibisi yoktur. Diyelim ki dişçiye gittiniz ve beklemeniz gerekiyor. İşte size kitap okumak için bir fırsat, hem de böylece bekleme stresi de yaşamamış olursunuz. Ya da önünüzde uzun bir kuyruk var. İşte bir fırsat daha! Açın kitabınızı, hem sıkılmaktan kurtulun hem de zamanınızı güzel bir şekilde değerlendirmiş olun.

Sevmediğiniz Bir Kitabı Okumak için Kendinizi Zorlamayın

Özellikle ilk başlarda ilginizi çeken şeyler hakkındaki kitapları okuyun. Dili basit ve çok kalın olmayan kitaplarla başlamak da mantıklıdır. Okuma alışkanlığı kazandıkça daha farklı şeyler okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bir kitaptan hoşlanmadıysanız ısrarla okumaya çalışmayın. O kitabı bırakıp ilginizi çekebilecek başka bir tanesine geçin.

Okuma Listesi Oluşturun

Kendinize bir okuma listesi oluşturun. Bunun için ilgili bloglara, dergilere, sevdiğiniz köşe yazarlarının önerilerine göz atın. İlginizi çekeceğini düşündüğünüz kitaplara denk geldikçe bunu listenize ekleyin ve okuduğunuz kitapları listenizde işaretleyin. Eğer isterseniz bu listeye okuduğunuz kitaplar hakkında notlar da ekleyebilirsiniz.

Blog Açın

Kendinize bir blog açın, buraya okuduğunuz kitaplarla ilgili notlar yazın. Görüşlerinizi, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz noktaları, ana karakterler hakkındaki görüşlerinizi, yazar hakkındaki yorumunuzu ve çok daha fazlasını buraya ekleyebilirsiniz. Blogu arkadaşlarınızla paylaşabilir, onların da yorumlarıyla blogunuza katılmalarını, eğer onlar da aynı kitabı okudularsa kendi düşüncelerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Televizyon ve İnterneti Azaltın

Gün içerisindeki televizyon izleme ve internet kullanma vaktinizi azaltmaya çalışın. Bu birçok kişi için zor olabilir ama eğer başarabilirseniz bu süreyi kitap okumaya ayırabilirsiniz.

Kendinize Hedefler Koyun

Kendinize haftada 1 kitap gibi hedefler koyun ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışın. Ancak kendinizi çok sıkmayın ve asıl amacınızın okumaktan keyif almak olduğunu unutmayın.

Kütüphanelere Uğrayın

Eğer kütüphanelere gider ve oradan kitap ödünç alırsanız hem paranız cebinizde kalır, hem de belirli bir tarihte kitabı iade etmeniz gerektiği için bu durum sizi motive edebilir.

Kitap Kulüplerine Katılın

Evinizin ya da işyerinizin yakınlarında bir kitap kulübüne katılabilir, böylelikle size tanınan zaman dilimi içerisinde elinizdeki kitabı bitirmek için motive olabilirsiniz. Ayrıca böylelikle sosyalleşebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Kitap Okuma Listeleri

Nereden başlayacağınızı, hangi kitapları okuyabileceğinizi bilmiyorsanız; “ Herkesin 30. yaş gününden önce okuması gereken 30 kitap “, “ Ölmeden önce okumanız gereken kitaplar “, “ Tüm zamanların en iyileri “ , “ En sürükleyici kitaplar “ gibi listelere göz atabilirsiniz. Bu gibi listeler size fikir verebilir ve böylelikle okuyacağınız kitapları daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

İkinci El Kitap Satan Yerlere Uğrayın

Eğer yakın çevrenizde böyle yerler varsa kitaplarınızı buradan alarak ekonomi yapabilir, cebinizi fazla zorlamamış olursunuz.

Kitap Okumayı Günün En Keyifli Anı Haline Getirin

Kitabınızı okurken size bir bardak taze çay eşlik edebilir ya da rahat bir şezlonga uzanıp dalga sesleri eşliğinde sayfaları çevirebilirsiniz. Nelerden hoşlandığınıza bağlı olarak alternatifleri arttırabilirsiniz.

Kitap Okumanın Faydaları

  • Stresi azaltır.

  • Kelime haznenizi genişletir.

  • Empati yeteneğinizi geliştirir.

  • Bilgi birikiminizi arttırır.

  • Yazma becerilerinizi geliştirir.

  • Daha kolay uykuya geçmenize yardımcı olur.

  • Sıkılmanıza fırsat kalmaz, çünkü sıkıldığınız an kitabınızı elinize alıp okumaya başlayabilirsiniz.

  • Yaratıcılığınızı arttırır.

  • Farklı kültürleri, dinleri, ülkeleri tanımanızı sağlar.