HABER ve ETKİNLİKLER

SOFRALARIMIZDAKİ EKMEĞİN SERÜVENİ

Ekmek sofralarımıza gelene kadar bir çok aşamadan geçmektedir. İlk önce tarla sürülür, buğday ekilir ve yetişince elle ya da makinelerle toplanır. Daha sonra değirmende öğütülür ve un şekline getirilir. Fırınlara gönderilir, fırınlarda su, tuz ve maya katılarak yoğurulur ve pişirilip sofralarımıza getirilir. TED HATAY KOLEJİ 4. sınıf öğrencileri ekmeğin yapım aşamalarını yerinde görmek ve öğrenmek amacıyla Matador Unlu Mamülleri Fabrikası‘nı ziyaret ettiler. Ekmeğin yanı sıra simit, poğaça ve pizza yapımı ile ilgili bilgi aldılar. Bu mamüllerin fırında pişirilmesini izlediler. Daha sonra kendilerine ikram edilen bu mamülleri afiyetle yediler.

TED HATAY KOLEJİ İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ GÜNÜ'NÜ KUTLADI

"Özgürlük Benim Karakterimdir ." Mustafa Kemal Atatürk. Dünya’nın varoluşundan bu yana insanlar sürekli birbirleriyle savaşmışlardır. Hâlâ da savaşmaya devam ediyorlar. Uzun yıllar süren kanlı savaşların sonunda birçok ulus perişan olmuş, hatta yok olmuştur. TED ailesi olarak savaşların bitmesini ümit ederek, 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Günü'nü okulumuzda yaptığımız etkinlikle kutladık.

ETİ Çocuk Tiyatrosu “Kırmızı Başlıklı Kız” Oyunuyla TED Hatay Kolejinde !

İki gün boyunca okulumuzda sergilenen "Kırmızı Başlıklı Kız" isimli çocuk tiyatrosunu kendi öğrencilerimizin yanı sıra kardeş devlet okullarımızdan toplam 1200 öğrenci seyretti. Öğrenciler sergilenen oyunu keyifle izleyerek güzel bir deneyim yaşadılar. Örnek sosyal sorumluluk projelerine imza atan TED Hatay Koleji bu etkinlik ile birçok öğrencinin tiyatro ile tanışmasını sağladı.

İLK HEYECAN KARMA RESİM SERGİSİ

Sanat eğitimi, insanın genel eğitimi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çocuğun geniş anlamda gelişmesini içeren en güvenilir ortamdır. O bu ortamda kendi temposu paralelinde, doğal eğilimlerini uygular, kendi deneyimlerini kullanır. Bizler de çocuklarımızın bu deneyimlerini, kendilerine olan güvenlerini kaybetmeden üretmelerini destekleyip yaptıkları eserlerin farkına varmalarını sağladık. İlkokul öğrencilerimizden Deren TALAY, Burcu KAVASOĞLU, Duru ÇANKIR yapmış oldukları eserleri bizlerle paylaştı. Diğer öğrencilerimize de iyi bir örnek olması adına ilk karma resim sergilerini açtılar. Cesaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, sanat ve diğer alanlardaki başarılarının devamını diliyoruz.

Engelli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değildir.

Engellilik sadece görememek, duyamamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Asıl engel çevredeki ön yargılar ve duyarsızlıklardır. Sosyal bilgiler zümresi olarak Sayın Mehmet Üşenmez ve Sabit Köse’yi okulumuza davet ettik. Konuklarımız, çevredeki engellere ve ön yargılara karşı direnen ve engelli olmanın aslında hiçbir şeye engel olmayacağını kanıtlayan başarı öykülerini bizlerle paylaşarak bizlere başarının önünde hiçbir engelin olmayacağını gösterdiler.

EĞİTİME CAN VEREN TED HATAY KOLEJİ ŞİMDİ DE KAN VERİYOR

"Eğitime Can Verenler Şimdi Kan Veriyor" sloganıyla yola çıktığımız kan bağışı kampanyamıza yoğun katılım oldu. Velilerimiz, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz, yemekhane personelimiz, memurlarımız, danışma ve temizlik personelimiz, servis elemanlarımız kısacası tüm TED ailesi kan ve kök hücre bağışında bulunarak yeni bir yıla girerken bir cana katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadılar. Yine örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atan TED Hatay Koleji ilin okulu olmaya devam edecektir.